Drabinka antenowa 600 Ohm

Przyszedł czas by rozwiesić kolejnego dableta tym razem w krótszej wersji 2x17m. Do zasilania anteny wymagana jest linia symetryczna którą postanowiłem wykonać własnoręcznie.  Ale może zacznę od początku, czyli co to jest kabel symetryczny, jak jest zbudowany i po co się go stosuje.

Linia symetryczna zbudowana jest z dwóch równolegle ułożonych przewodów od odpowiedniej średnicy, oraz odległości od siebie, oddzielonych od siebie dielektrykiem. Najczęściej spotykane impedancje przewodów to 300ohm, 450ohm i 600 ohm. Symetryczne linie przesyłowe stosuje się ze względu na bardzo małe straty o wiele mniejsze niż w kablu koncentrycznym. Symetryczną linią możemy zasilić dowolnej długości dipol i będzie on pracował równie dobrze jak antena rezonansowa, a dodatkowo  będzie można go używać na innych pasmach.

Wielu kolegów rezygnuje z używania linii symetrycznych ze względu na powszechnie panujący mit że „Linia symetryczna promieniuje!” Oczywiście jest to bujda. Na pewno drabinka nie promieniuje bardziej niż kabel koncentryczny.

Swoja drabinkę wykonałem z przewodu 1,5mm2 linka w izolacji (popularny LGY) dostępny na hurtowniach elektrycznych. Do wykonania rozpórek użyłem plastikowe opaski zaciskowe (trytytki) oraz rurkę termokurczliwą z klejem. Zacząłem od obliczenia odległości pomiędzy przewodami,  żeby impedancja drabinki wynosiła 600 ohm. Można to zrobić w programie do symulacji MMANA. Z obliczeń wyszło że odstęp pomiędzy przewodami powinien mieć 11cm. Rozpórki montowałem w odległości 30cm od siebie. Reszta szczegółów w krótkiej relacji video.

Przykłady symetrycznych linii zasilających.

     

                     300ohm                                            450ohm                                         600ohm