Antena Delta Loop 80m wg. SQ8ERS

Spotkałem wiele opisów tej anteny i mam sporo wątpliwości jeśli chodzi o podane tam informacje. Większość opisów zawiera dokładne wymiary pętli, grubość drutu lub linki, że trzeba tam zastosować balun 1:4 itd….. Młodzi niedoświadczeni krótkofalowcy budując antenę według tych opisów nie do końca mają świadomość co tak właściwie zrobili i czy antenę działa poprawnie, zresztą skrzynka w radiu załatwi sprawę.

Chciałbym się podzielić własnymi doświadczeniami jeśli chodzi o budowę tej anteny, uważam że Delta to świetna antena pod względem odbiorczym jak i nadawczym. Deltę można zawiesić  w pinie lub poziomie. Bedzie to miało wpływ na charakterystykę  promieniowania anteny. My skupimy się na polaryzacji  poziomej, z reguły większość krótkofalowców tak ją instaluje. Nazwa Delta wzięła się zapewne od kształtu rozwieszonej linki w trójkąt, lecz nie każdy ma odpowiednie warunki by rozwiesić tak ogromną antenę w ten sposób. Sprawa jest prosta rozwieszamy antenę jak pozwalają warunki, może być trójkąt, kwadrat, rąb, sześcian, koło itd….

Budowę Delty na 80m podzieliłem na etapy, pierwszy to rozwieszenie pętli, dostrojenie oraz pomiar analizatorem. Etap drugi to budowa odpowiedniego transformatora impedancji. Jak wspomniałem antenę wykonuje się na pasmo 80m ale z dobrym skutkiem można pracować na pozostałych pasmach od 7MHz do 50MHz Ta antena nie pracuje na 160m i 30m.

Pętle anteny wykonałem z linki 1mm2 (taką miałem pod ręką) potrzebne około 85m. Do rozwieszenia anteny wykorzystałem 4 punkty podwieszenia. Uchwyt przy kominie, maszt pomocniczy przy ogrodzeniu, oraz 2 drzewa. Zapraszam do obejrzenia relacji z budowy anteny oraz pierwsze QSO z Kazimierzem SQ6ADL.